Главная \ Карты, полезные сведения для туристов Справочник


6.4. Безопасность туристического путешествия (на украинском языке)
(Источник информации: Основи туристичного бізнесу. Навчальний посібник / Мальська М.П., Худо В.В., Цибух В.І. –Київ: Центр навчальної літератури, 2004 – 272с., наклад №1 – 1000 прим.)


6.4.1. Факторы риска для здоровья туриста


Відправляючись у подорож, турист зіштовхується з низкою проблем, що при збігові обставин можуть призвести до не­сприятливих наслідків для його здоров'я і майна, зробити туристичну поїздку неможливою або негативно вплинути на туристичне враження.

Турист постійно перебуває під впливом обставин підвищеної небезпеки в незнайомому довкіллі, яке відмінне від звичайного довкілля його проживання. Він не знає досконало звичаїв, мови, традицій, типових побутових небезпек, не має імунітету до хвороб, поширених у цій місцевості тощо.

У проектуванні туру і туристичних послуг потрібно уважно вивчити усі можливі чинники ризику та їхні джерела, дослідити можливість і ймовірність вияву джерела на небезпечному для людини рівні, схильність людини до впливу джерел небезпеки і передбачити комплекс заходів для захисту здоров'я, життя туриста та його майна.


Шкідливі чинники (чинники ризику) у туризмі можна класифікувати так:

    •    небезпека травмування;

    •    вплив довкілля;

    •    пожежонебезпека;

    •    біологічні впливи;

    •    психофізіологічні навантаження;

    •    небезпека випромінювань;

    •    хімічні впливи;

    •    етап перевезення;

    •    підвищена запиленість і загазованість;

    •    специфічні чинники ризику;

    •    інші чинники.

Різні несприятливі чинники мають різноманітну ймовірність настання та інтенсивність впливу і важкість наслідків. Розгляньмо деякі з них.


    Опасность травмирования


Небезпека травмування може виникнути в результаті переміщення механізмів і предметів, тіл, складного рельєфу місцевості, переміщення гірських порід (каменепадів, селів, лавин), несприятливих ергономічних характеристик турист­ського спорядження й інвентаря, що спричиняють травми (незручне взуття - потертості шкірних покривів у туристів тощо), небезпечних атмосферних та інших природних явищ.

Небезпеку травмування можна знизити:

    •   захисними пристроями й огородженнями рухомих механізмів, предметів, небезпечних ділянок території (під­йомників, канатних доріг, ділянок          осипів у горах, біля водоймищ, гірськолижних трас тощо);

    •    використанням засобів індивідуального захисту (страхувальних мотузок, обв'язок при перетинанні складних ділянок туристського маршруту,          головних шоломів, льодорубів, „карабінів" та іншого страхувального спорядження);

    •    дотриманням ергономічних вимог до туристського спорядження й інвентаря;

    •    дотриманням вимог будівельних норм, правил до житлових і громадських будинків, вимог відповідних нор­мативних документів до технічного          стану транспортних засобів, що використовуються для перевезень туристів (екскурсійних автобусів, плавзасобів тощо);

    •    попереджувальним інформуванням туристів про чинники ризику і заходи із запобігання травмам. Туристи повинні бути інформовані про те, як          уникнути можливих травм, яких заходів вжити і що зробити у випадку одержання травми.


    Влияние окружающей среды


Вплив довкілля зумовлений підвищенням або зниженням температури, вологістю і рухом повітряних мас, опадами в зоні обслуговування туристів, різкими перепадами барометричного тиску.

Показники мікроклімату в приміщеннях обслуговування туристів, а також у транспортних засобах мусять відповідати встановленим санітарно-гігієнічним вимогам.

Шкідливим впливам цих чинників ризику можна запобігти:

    •    вибором сприятливої пори року, часу доби для проведення туристського заходу;

    •    раціональним проектуванням траси туристського маршруту;

    •    врахуванням погодних умов району;

    •    спорудженням на трасах туристських маршрутів укриттів від негоди;

    •    оснащенням приміщень і транспортних засобів кон­диціонерами, засобами дезодорації повітря, опалення, авто­матичного контролю і     •   сигналізації;

    •    забезпеченням відповідного екіпірування туристів, включаючи засоби індивідуального захисту;

    •    своєчасним інформуванням туристів про реальні й прогнозовані умови на маршруті (про кліматичні умови, перепади висот на маршрутах).

Особливо небезпечні чинники виявляються при переміщенні в інший часовий пояс та кліматичні умови, що різко відрізняються від звичних. Оскільки туристська подорож короткочасна, то організм туриста не завжди може швидко пристосуватися до зміни цих умов. Турист не висипається і погано почуває себе при невідповідності місцевого часу, погано сприймає інформацію на екскурсіях, і для нього навіть є визначення „червоне око". Потрапляючи у спекотний клімат, організм піддається підвищеному тепловому впливу і, якщо, наприклад, в Ізраїлі влітку не споживати достатню кількість води (до 5 літрів на день), то може настати зневоднення організму, яке матиме серйозні наслідки для здоров'я туриста. Тому програма туру завжди має бути старанно відпрацьована з урахуванням фізичного стану туриста, не бути зайво напруженою, давати туристам час на адаптацію до місцевих умов і відпочинку.


    Пожарная безопасность


Туристові слід точно дотримуватися вимог нормативних документів пожежної безпеки (Правил пожежної безпеки), засобів розміщення, щоби захиститися від впливу чинників ризику цієї групи.


    Биологические факторы


Біологічні чинники (патогенні мікроорганізми і продукти їхньої життєдіяльності, мікроорганізми, а також отруйні рослини, плазуни, комахи і тварини, що є переносниками інфекційних захворювань), викликають опіки, алергійні та інші токсичні реакції. Щоб запобігти впливу цих чинників ризику на туристів, слід:

    •    дотримуватися установлених санітарних норм і правил обслуговування;

    •    застосовувати устаткування і препарати для дезінфекції, дезінсекції, стерилізації, дератизації, автоматизації виробничих процесів;

    •    використовувати знаки безпеки та маркування на предметах оснащення і спорудах, що використовуються в обслуговуванні туристів (посуду,          кухонного інвентаря, у т.ч. для приготування їжі у поході, місць водозабору, колодязів та ін.);

    •    проводити попередні й періодичні медичні огляди персоналу обслуги;

    •    інформувати туристів про небезпечних тварин, плазунів, риб, рослин, ареали поширення яких збігаються з туристичним маршрутом, про те, як          уникнути небажаних контактів, яких невідкладних заходів слід вжити, що зробити у випадку одержання травми (контакту).

У країнах тропічного поясу туристи, які прибувають з інших кліматичних зон, ще не мають належного імунітету до місцевих небезпечних інфекційних захворювань. До особливо небезпечних карантинних захворювань у міжнародному масштабі належать: чума, віспа, холера, жовта лихоманка і малярія. Характерні особливості цих хвороб такі:


ЧУМА (PLAGUE) - хвороба здебільшого з летальним наслідком, спричинена чумною паличкою. Передається через бліх і повітряно-крапельним шляхом (легенева форма). Вияви хвороби: лихоманка, інтоксикація, при легеневій формі - пневмонія.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), зона поширення чуми охоплює такі країни:

    •    в Африці: Мадагаскар, Мозамбік, Танзанія, Уганда, Заїр, Зімбабве;

    •    в Азії: Індія і В'єтнам;

    •    у Південній Америці: Болівія, Бразилія, Перу.

Втім, це не означає, що в кожній з цих країн поширена чума, але потенційно ця інфекція там присутня. Заразитися чумою досить легко, особливо легеневою формою. Тут навіть суворе дотримання правил особистої гігієни не порятує. Якщо хворий на легеневу форму чуми проїде у автобусі чи у вагоні трамваю або метро, то буде реальна загроза епідемії чуми у населеному пункті і подальше її непередбачуване поширення по країні. Вакцинація від чуми ефективна приблизно на 70%, тому прищеплюють так звані „групи ризику", тобто осіб, що працюють у зонах можливої „появи" хвороби. Імунітет виробляється на 10-й день після щеплення і досягає свого максимуму після 21 дня.


ВІСПА (SMALLPOX) - спричинена вірусом, характери­зується лихоманкою і висипкою, яка залишає рубці. Передається повітряно-крапельним шляхом і через предмети ужитку.

З 1981 p . BOO3 скасувала однакову вимогу щодо щеплень проти віспи насамперед тому, що немає повної гарантії виробити імунітет, хоча вважають, що людство уже позбулося віспи.


ХОЛЕРА (CHOLERA) - кишкова інфекція, симптоми -нудота, блювота, рідкий стілець, зневоднення організму, судоми. Зараження від хворого або вібріононосія через воду, їжу, руки тощо. За даними Всесвітньої туристичної організації (ВТО), зона поширення холери у країнах світу така (втім, це не означає, що там обов'язково будуть спалахи інфекції):

    •   в Африці: Ангола, Бенін, Буркіна-Фасо, Бурунді, Камерун, Кейп Верде, Чад, Кот-д-Івуар, Джібуті, Гана, Гвінея-Бісау, Гвінея, Кенія, Ліберія, Малаві,          Малі, Мавританія, Мозамбік, Нігер, Нігерія, Руанда, Сан Томі і Прінсипі, Сьєрра Леоне, Сомалі, Свазіленд, Танзанія, Того, Уганда, Заїр, Замбія;

    •    в Азії: Афганістан, Бутан, Камбоджа, Китай, Газа, Індія, Індонезія, Іран, Ірак, Лаос, Малайзія, Майнмар, Непал, Філіппіни, Шрі-Ланка, В'єтнам;

    •    у Європі: Албанія, Росія, Україна й інші держави СНД;

    •    в Океанії: Тувалу;

    •    у Південній Америці: Аргентина, Беліз, Болівія, Бразилія, Колумбія, Коста-Ріка, Еквадор, Сальвадор, Французька Гайана, Гватемала, Гайана,          Гондурас, Мексика, Нікарагуа, Панама, Перу, Сурінам, Венесуела.

З 1973 p . BOO3 скасувала вимогу сертифіката щодо холери через те, що ні щеплення, ні які-небудь інші препарати не гарантують повного захисту організму від цього захворювання. Окремі спалахи холери трапляються все частіше і набули вже катастрофічного характеру, забираючи тисячі людських життів.


ЖОВТА ЛИХОМАНКА (YELLOW FEVER) - вірусне захворювання, що характеризується лихоманкою, жовтухою; переноситься комарами. Від неї у світі щорічно вмирають кілька тисяч осіб. Існує спеціальний туристський (медичний) термін - „зона жовтої лихоманки", що охоплює велику частину Південної Америки, Африки і Південно-Східної Азії (у цій же зоні трапляються захворювання на холеру, малярію, вірусний гепатит та інші небезпечні інфекції, включаючи паразитарні). Країни „зони жовтої лихоманки": Ангола, Бенін, Берег Слонової Кості (Кот-д-Івуар), Болівія, Бразилія, Бурунді, Венесуела, Верхня Вольта, Габон, Гайана, Гана, Гвінея, Гвінея-Бісау, Гамбія, Гондурас, Заїр, Камерун, Кенія, Колумбія, Конго, Коста-Ріка, Ліберія, Мавританія, Малі, Нігер, Нігерія, Нікарагуа, Панама, зона Панамського каналу, Парагвай, Перу, Руанда, Сан-Томе і Прінсипі, Сенегал, Сомалі, Судан, Сурінам, Сьєрра-Леоне, Танзанія, Того, Тринідад і Тобаго, Уганда, Французька Гвіана, Чад, Еквадор, Екваторіальна Гвінея, Ефіопія.


Для поїздки в кожну з країн цієї зони потрібно зробити щеплення, для цього слід надати в медзаклад довідку від лікаря про те, що немає протипоказань, і паспорт (відповідно до вимог ВООЗ). Щеплення від жовтої лихоманки - це один укол (0,5 мл), що забезпечує імунітет протягом 10 років, починаючи з 10-го дня після вакцинації. Після щеплення видається сертифікат міжнародного зразка, у якому англійською та французькою мовами подають відомості про щепленого, прізвище лікаря, що зробив щеплення, дані про вакцину та її виробника. Без сертифіката про щеплення проти жовтої лихоманки туриста не допустять до поїздки (рейсу). І ніхто не зважатиме на аргументи про тер­міновість або невідкладність візиту. У країну відвідування без сертифіката також не пустять, або, відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил ВООЗ від 1969 p ., туриста-порушника можуть помістити у карантин-ізолятор на весь інкубаційний період. Зокрема через ці жорсткі заходи в Україні не було жодного смертельного випадку від жовтої лихоманки. За наявності протипоказання до щеплень (вагітність, застудні захворювання, алергія на яєчний жовток та інші) турпоїздка в країни „зони жовтої лихоманки" неможлива. Причому такі попередження клієнтам турфірми зобов'язані зробити на початку підготовки до поїздки.


МАЛЯРІЄЮ у закордонних поїздках у тропічні країни заразитися дуже легко. Захворювання передається малярійними комарами, яких понад 300 видів; у країнах СНД (на Закавказзі та Середньоазіатських республіках) є дев'ять видів. Самка ма­лярійного комара (анофелеса) потребує порцію крові, щоб забезпечити дозрівання свого потомства. При укусі комара в кров людини потрапляють не мікроби, а найпростіші - малярійні плазмодії. Достатньо одного укусу, щоб людина захворіла. Малярія характеризується приступами лихоманки, головний болем, ломотою в тілі, нудотою, задухою, блідістю шкірного покрову, хворого кидає то в жар, то в холод.

Динаміка захворювань на малярію у громадян країн СНД свідчить, що коли раніше малярією заражалися переважно в державах Еква­торіальної Африки, то тепер „чорний список" поповнили країни Південно-Східної Азії, Полінезії, Південної Америки.

З малярійними комарами й іншими комахами в туристських районах ведуть активну боротьбу. Вранці та пізно ввечері всі чагарники біля готелів і місць перебування туристів обробляють хімічними препаратами.


За даними Інституту медичної паразитології і тропічної медицини ім. Є.І. Марциновського (Росія), відомі чотири види малярії: тропічна, триденна, чотириденна й овале. Назви „триденна" і „чотириденна" походять від кількості днів, через які трапляються напади хвороби. Смертельна тільки тропічна малярія. Хоча на початковій стадії хвороби ознобу немає, протікає вона надзвичайно важко; основні симптоми: підвищена тем­пература, біль суглобів і м'язів, розлади шлунку. Критичним днем є шостий. Якщо хворому відразу ж не надати кваліфікованої медичної допомоги, то на шостий-восьмий день він вмирає. Деякі форми малярії виявляються тільки за рік-два після укусу комара. За даними ВООЗ, летальний результат від малярії у туристів, які подорожують тропічними країнами, буває, зде­більшого, з таких причин:

    •    туристи не були інформовані або не зважали на небезпеку зараження малярією під час поїздки;

    •    симптоми малярії (особливо Falciparum Malaria) схожі із симптомами багатьох інших хвороб, тому що починаються від застуди, і спочатку навіть          кваліфікованому лікареві важко встановити правильний діагноз;

    •    лікареві не повідомили, що хворий недавно був у тро­пічних країнах.


Турфірми, відповідно до вимог органів Держсанепідемнагляду, зобов'язані попереджати туристів про те, що у країнах маршруту є малярія і повідомляти про загальні правила поведінки й профілактики. Захист від малярії залежить від поведінки самих туристів, тому вони повинні:

    •    зібрати максимально повну інформацію про захворювання і захист від нього перед поїздкою в тропічні країни;

    •    знати, що, незважаючи на вжиті заходи, вони можуть все ж занедужати, тому що жодні профілактичні заходи не дають стовідсоткової гарантії;

    •    подбати про захист від укусів комарів (не виходити з приміщення в темну пору доби, коли комарі особливо активні; носити одяг, що захищає від          укусів комах; користуватися репелстрічками, мати захисні сітки на вікнах, дверях і додатково навколо ліжок, за узгодженням з лікарем вживати          профілактичні протималярійні ліки за тиждень до і під час поїздки (делагіл, хлорохіл, метакельфін, фансидар).


Украй важливо, щоб туристи знали, що при найменших симптомах хвороби (головний біль, жар), слід негайно звернутися до лікаря, зробити аналіз крові - тільки тоді є шанс врятуватися. Самолікування в надії, що це застуда або грип, призводить до летального результату. Щоб виробити імунітет до небезпечних інфекційних захворювань, туристів зобов'язують зробити щеплення й одержати медичний сертифікат, без якого в країну просто не впустять (а в деяких випадках - навіть не продадуть авіаквитка). Ця вимога особливо актуальна при відвідуванні країн Африки, Південної Америки і Південної Азії. У документах ВООЗ - Міжнародний сертифікат про щеплення (International Certificates of Vaccination) дати обов'язково вказують у такому порядку: місяць, день, рік, причому назва місяця повинна бути зазначена тільки буквами, наприклад: „Січень 5,1990". У сертифікаті англійською і французькою мовами вказують відомості про щепленого, прізвище лікаря, що зробив щеплення, дані про вакцину та її виробника.


Ризик захворювання малярією у країнах із спекотним кліматом характеризується наступними даними:

Питома вага туристів, які захворіли у країні відвідування


Країна

% тих, хто захворів

Країна

% тих, хто захворів

Індія

60

Кенія

49

Єгипет

53

Туреччина

46

Марокко

52

Індонезія

43

Гамбія

50

Китай

39

Туніс

49

Таїланд

37

Для того, щоб уникнути небезпечних інфекційних захво­рювань, у турпоїздках існують певні медико-санітарні правила:

    •    вживати питну воду і напої гарантованої якості;

    •    використовувати в їжу тільки продукти промислового виготовлення; забороняється вживати в їжу нетрадиційні страви, включаючи гарячі          бутерброди, купувати продукти з яток у роздрібній вуличній торгівлі без сертифікаційних свідоцтв, а також із закінченим терміном придатності на          упакуванні;

    •    проживати в приміщеннях, забезпечених централі­зованим водопостачанням і каналізацією;

    •    ретельно мити овочі і фрукти, а також руки, водою з водопроводу, користуватися тільки індивідуальним посудом;

    •    купаючись у водоймах, не допускати потрапляння води в ротову порожнину.


Із появою перших симптомів захворювання (зазвичай, це нудота, блювота, рідкий стілець, запаморочення і т.д.) слід негайно звернутися до лікаря. Самолікування в таких випадках тільки поглиблює хворобу і може призвести до найважчих наслідків.

Загальні рекомендації ВТО і ВООЗ з надання медичної допомоги такі:

    •    бажані угоди на двосторонній основі або багатосторонні договори з медичного страхування і медичної допомоги туристам;

    •    надавати невідкладну медичну допомогу всім туристам;

    •    при гострій формі хвороби або у випадку смерті туриста негайно сповістити консульство і родичів (у поїздці в одного з членів тургрупи обов'язково          повинні бути їхні адреси і телефони, про це мають подбати самі турфірми);

    •    перевозити тіла чи здійснювати їх поховання (за оплату);

    •    швидко видавати всі потрібні у таких випадках документи.


    Психофизиологические нагрузки


Психофізіологічні чинники ризику: фізичні та нервово-психічні перенавантаження.

Вилучення або зниження впливу психофізіологічних чинників ризику досягається:

    •    раціональною побудовою програми обслуговування туристів, графіків переміщення за маршрутом, що передбачають належні умови для          нормальної життєдіяльності людини (сну, приймання їжі, задоволення санітарних і побутових потреб);

    •    врахуванням психофізіологічних особливостей ту­ристів під час формування туристської групи;

    •    дотриманням ергономічних вимог до туристського спорядження й інвентаря, що використовується, транспортних засобів, меблів.


Турист намагається відпочити дуже інтенсивно. Втім у повсякденному житті ніхто з нормальних людей не купається в морі п'ять разів на день, не ходить щодня у спеку на багатогодинні екскурсії, не танцює і не співає сім днів поспіль до ранку, не їсть різноманітної і незвичної їжі і т.д. Тобто на відпочинку організм піддається перенавантаженням (за умови, якщо це не оздоровлювальний тур під спостереженням лікарів із дотриманням особливого режиму). Багато екскурсій, наприклад, похід у гори, морські й тривалі автобусні екскурсії, розраховані на фізично здорових людей, спроможних витримати короткочасні перенавантаження. Людям похилого віку, дітям, людям з ослаб­леним організмом, хронічними захворюваннями, тим, хто боїться висоти або не переносить морської хитавиці, варто порадитися з лікарем і, можливо, відмовитися від участі в таких походах і турах. Для окремих турів варто вимагати від туристів медичної довідки від лікаря, що підтверджує можливість здійснювати таку подорож.


У проектуванні маршруту варто враховувати реальну спроможність людей сприймати інформаційні потоки, надавати їм вільний час для відпочинку і самостійного ознайомлення з туристичними ресурсами. Варто старанно, до хвилин, планувати програму, графік переміщення, проведення заходів, а також потрібні та достатні тимчасові проміжки для забезпечення нормальної життєдіяльності людини. Визначаючи складність екскурсійної програми, слід враховувати і підготовку туристів, їхній інтелектуальний рівень, психофізичні особливості групи туристів, а також їхні традиції, звичаї, релігію.


    Опасные излучения


Небезпечними випромінюваннями є: підвищений рівень ультрафіолетового та радіологічного випромінювання. Запобігти небезпеці ультрафіолетової радіації на туристських маршрутах можна, якщо:

    •    інформувати туристів про вплив ультрафіолетового випромінювання на людину (сонячний опік, тепловий удар);

    •    використовувати засоби індивідуального захисту (захисні маски, креми, одяг, що закриває тіло, руки, ноги туристів, сонцезахисні окуляри).

Слід враховувати дію цього чинника ризику у плануванні графіка руху за маршрутом (відкритими, незатіненими ділянками маршруту в гірських, водних, лижних та інших походах).

Туристські маршрути можна прокладати і експлуатувати тільки в місцевостях із сприятливими характеристиками раді­ологічного стану.


    Химические факторы


Хімічні чинники: токсичні, подразнювальні (дратівливі), сенсибілізуючі. Запобігати дії цих чинників ризику в обслуговуванні туристів можна, якщо:

    •    регулярно контролювати вміст шкідливих хімічних речовин у повітрі, воді, ґрунті, продуктах харчування й інших біологічних середовищ;

    •    будувати і розміщувати об'єкти для обслуговування туристів у середовищі, де відсутні ризики небезпечної дії хімічних чинників;

    •    застосовувати препарати для дезінфекції і дезінсекції згідно з інструкцією щодо використання, усунувши можливість контакту туристів з цими          засобами.


    Этап перевозки


Транспортні засоби є джерелом підвищеної небезпеки незважаючи на те, що безпека - один із найважливіших моментів в усіх варіантах перевезення, значна частина несприятливих подій відбувається саме на етапі перевезення. Автобуси по­трапляють у дорожні аварії, залізничні поїзди (навіть супер­сучасних ліній) сходять із рейок, морські й річкові судна тонуть, а літаки всіх марок і конструкцій падають на землю й у море. Причини катастроф здебільшого мають технічний або природний характер, але нерідко це роблять і терористи. Щотижня світ здригається від жахливих повідомлень та демонстрації несамовитих сцен одночасної загибелі десятків, а то й сотень туристів. Проте в загальному обсязі перевезень це достатньо низький відсоток випадків, інакше ніхто б нікуди не їздив, а боячись, сидів би вдома. Крім того, кожен турист, зрозуміло, відправляючись у подорож, вважає, що саме з ним нічого такого не трапиться. На кожному виді транспорту діють свої правила перевезення пасажирів й інститут страхування пасажирів та їхнього багажу. Прийнято міжнародні Конвенції про повітряні, морські, автомобільні та залізничні перевезення, у котрих правила безпеки займають центральне місце.


    Специфические факторы риска


Специфічні чинники ризику в туризмі зумовлені:

    •    можливістю виникнення природних і техногенних катастроф у зоні розміщення туристського підприємства або маршруту, а також інших          надзвичайних ситуацій (також по­в'язаних зі станом громадського порядку в районі обслуговування туристів);

    •    технічним станом використовуваних об'єктів мате­ріально-технічної бази (туристських готелів, баз, кемпінгів, канатних доріг і бугельних          підйомників, туристських трас, серед них гірсько-пішохідних, лижних, гірськолижних, водних, верхових і в'ючних тварин, різноманітних          транспортних засобів, велосипедів, маломірних і гребних суден, архітектурних, природних пам'яток);

    •    складним рельєфом місцевості (річковими порогами, гірськими схилами, скельними, льодовими ділянками ту­ристських трас тощо);

    •    рівнем професійної підготовленості персоналу (ін­структорів, екскурсоводів тощо);

    •    підготовкою туристів до пересування за маршрутом певного виду і категорії складності (інструктаж, екіпірування тощо);

    •    інформаційним забезпеченням (гідрометеорологічні прогнози, маркування трас туристських маршрутів).


При виникненні надзвичайних ситуацій (виверження вулканів, шторми, урагани, зливи і повені, землетруси та інші стихійні лиха; спалахи небезпечних інфекційних захворювань) спеціальні національні та міжнародні органи і служби вживають негайних заходів з порятунку людей, зокрема туристів, і вивезення їх із небезпечних районів, спрямовують особливі рятувальні загони або бригади швидкого реагування. В Україні ці питання вирішує Міністерство з питань надзвичайних ситуацій (МНС).

В Україні діє Закон України „Про туризм", що передбачає систему гарантування безпеки туристів та порядок продажу туристичних послуг, включаючи розгляд усіляких ризиків, що можуть спричинити несприятливі наслідки і завдати шкоди здоров'ю туриста і його майну.